Konferencje


FOTOREPORTAŻ Z IV EUROPEJSKIEGO FORUM ODDELEGOWANIE JUŻ DOSTĘPNY

W dniu 9 czerwca 2016 r. w Katowicach odbyło się IV Europejskie Forum Zasady oddelegowania pracowników do Francji, Niemczech i Belgii zorganizowane przez L 'HEXAGONE Agencję Rozwoju Współpracy Polsko-Francuskiej z udziałem m.in:

- Christelle Akkaoui, zastępcy szefa biura ds. indywidualnych relacji zawodowych w Dyrekcji Generalnej ds. Pracy, Ministerstwo Pracy, Francja, Paryż;

- Marc Morsa, Główny doradca, Departament Relacji Międzynarodowych, Ministerstwo Ubezpieczeń Społecznych Belgii, Bruksela;

- Moira Kettner, Prawnik, Departament Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego

Federalne Ministerstwo Pracy i Spraw Społecznych Niemiec, Berlin.

Wśród osób otwierających Forum – słowo wstępne wygłosił Wiceprezydent Miasta Katowice, Pan Walsemar Bojaruń

Podczas całodniowych obrad ministerialni prelegenci przekazali wiele cennych informacji. M.in. została zademonstrowana szczegółowo najnowsza platforma elektroniczna do monitorowania nadużyć wprowadzona przez Ministerstwo Ubezpieczeń Społecznych Belgii, której celem ma być ułatwienie kontroli inspekcjom pracy. Najprawdopodobniej wzorzec belgijski będzie wprowadzony również w innych krajach UE.

Z kolei Christelle Akkaoui z Dyrekcji Generalnej Ministerstwa Pracy Francji przedstawiła najnowsze zmiany w przepisach o oddelegowaniu w branży budowlanej i transportowej, które mają wejść w życie najprawdopodobniej w listopadzie tj. m.in. obowiązek posiadania karty budowlańca dla każdego z pracowników oddelegowanych do pracy w sektorze budownictwa., oraz kary jakie się przewiduje za nieprzestrzeganie przepisów. Podczas sesji został omówiony również projekt umowy współpracy między Polską a Francją, który ma zostać podpisany na jesień 2016 r.

Wiele emocji przysporzyła sesja poświęcona projektowi zmiany dyrektywy 96/71/WE o oddelegowaniu z udziałem reprezentanta Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Ubezpieczeń Społecznych Belgii. Mimo odmiennych stanowisk – nie brakowało punktów, w których obie strony się zgadzały, co może mieć dobre rokowania na przyszłość.

- Jak co roku, tak i podczas tegorocznej edycji uczestnicy otrzymali obszerną i szczegółową wiedzę nt. najnowszych przepisów prawnych i jej wykładni. Drugim z głównych założeń konferencji, który został osiągnięty była wymiana doświadczeń między uczestnikami z jednej strony a decydentami, którzy na co dzień zajmują się wdrażaniem przepisów wspólnotowych , jak np. wprowadzenie dobrych praktyk ze strony francuskich inspekcji pracy, aby po zakończonej kontroli oficjalnie informować o jej zakończeniu Zgodnie z zapewnieniami Dyrekcji Generalnej Ministerstwa Pracy Francji, postulat ten będzie wzięty pod uwagę.


30/05/2016

logo-radio-katowice
Z przyjemnością informujemy, że patronem radiowym IV edycji Europejskiego Forum Zasady oddelegowania pracowników: Francja, Belgia, Niemcy zostało , a prowadzącym Forum będzie kierownik Redakcji Publicystyki, specjalizujący się w tematyce prawnej i ekonomicznej - Józef Wycisk.


17/05/2016
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem Forum oraz z komunikatami prasowymi gości specjalnych Forum: Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Niemiec oraz Ministerstwa Ubezpieczeń Społecznych Belgii.
Capture du 2016-05-18 00-57-14Capture du 2016-05-18 00-59-06


10/05/2016
katowice Katowice Logo pion

Z radością informujemy, że Patronat Honorowy nad IV edycją Forum Zasady oddelegowania pracowników: Francja, Niemcy, Belgia objął Prezydnet Miasta Katowice, Pan Marcin Krupa.


06/05/2016

Z przyjemnością informujemy, że patronem medialnym IV Forum Zasady oddelegowania pracowników : Niemcy, Belgia, Francja, które odbędzie się 9 czerwca w Katowicach jest dziennik Rzeczpospolita.

Rz_Logo_srednie-1024x139


30/04/2016
Mamy zaszczyt poinformować, iż partnerem instytucjonalnym IV edycji Forum Zasady oddelegowania Francja, Niemcy, Belgia- jest belgijskie Ministerstwo Ubezpieczeń Społecznych.

Urząd jest odpowiedzialny za wdrażanie polityki społecznej w Belgii, w szczególności jest właściwy w kwestiach ubezpieczeń społecznych w Belgii jak również w walce o nadużycia w kwestiach ubezpieczeń społecznych.

spfbe

Zapraszamy na Forum 9 czerwca 2016, Katowice


 
Szanowni Państwo,

Zbliża się czwarta edycja Europejskiego Forum poświęconego oddelegowaniu pracowników do Francji, Niemiec i Belgii. Obecny projekt zmiany podstawowej dyrektywy 96/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 1996 r. dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług z dnia 8 marca 2016 roku zakłada nowe, daleko idące zmiany. Jak to wygląda ze strony Francji, Niemiec i Belgii? Ponadto Francja, Niemcy i Belgia kończą wdrażanie przepisów dyrektywy 2014/67/UE, tzw. wzmacniającej.
Na jakim etapie obecnie jest ustawodawstwo tych krajów, na te i inne pytania odpowiedzą m.in.

przedstawiciele kluczowych instytucji w dziedzinie wdrażania przepisów wspólnotowych w zakresie delegowania pracowników:
 
- Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Francji;

- Ministerstwo Ubezpieczeń Społecznych Belgii;

- Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Niemiec.
 
Polscy przedsiębiorcy będą mieli niecodzienną okazję, wysłuchać prelekcji nt. obecnie obowiązujących przepisów w poszczególnych krajach jak również możliwości udziału w dyskusji z ekspertami.

 
 

bannierepl