partnerzy
tłumaczenia prawne
doradztwo prawne we francjipress office

Covid 19 Nowe obostrzenia w Paryżu i wokół stolicy Francji

06/10/2020

Paryż i okoliczne miasta od niedzieli w strefie najwyższego stopnia zagrożenia epidemicznego koronawirusa (fr. alerte maximale) i w związku z tym od dzisiaj tj. wtorku mają wejść w życie nowe obostrzenia, które będą obowiązywać przez 15 dni.

-zamknięcie barów i kawiarni

Od wtorku zamknięte zostają bary i kawiarnie, a restauracje muszą przestrzegać nowego protokołu sanitarnego (Tym samym odstąpiono od zamknięcia restauracji, czego się obawiano, tak jak to miało miejsce w Marsylii, gdzie przez tydzień obowiązywał zakaz).

Nowy protokół sanitarny w praktyce oznacza, że między stolikami odstęp ma wynosić co najmniej 1 metr, a ilość osób zgromadzonych przy jednym stoliku nie może przekroczyć sześciu. Przy tym należy przez większość czasu nosić maseczkę, oczywiści poza momentem spożywania posiłku. Ponadto na każdym stoliku ma być do dyspozycji gości żel antybakteryjny do rąk. A rekomendowaną formą zapłaty jest płacenie kartą przy swoim stoliku.

- zakaz korzystania z sal sportowych i basenów

Sale gimnastyczne pozostają zamknięte (wprowadzono w stanie podwyższonego zagrożenia epidemicznego). Dodatkowo zamknięte będą również baseny publiczne. Zakaz uprawnia sportów w zamkniętych pomieszczeniach jak również korzystania z basenów nie będzie dotyczył dzieci i młodzieży, która w ramach dodatkowych zajęć będzie mogła nadal korzystać z tej formy aktywności.

- odwołanie imprez targowych i kongresów

Wszelkie targi i salony nie będą mogły się odbywać przez okres co najmniej 15 dni. W związku z tym m.in. przesunięty został na rok 2022 termin jednego z największych salonów rolno-spożywczych SIAL w Paryżu

- pozostałe restrykcje

Zamknięcie salonów gier czy dyskotek. W centrach handlowych jeden klient będzie przypadał na 4m2. Natomiast rozpoczęte od 1 października zajęcia akademickie, mają się odbywać w okrojonej o połowę liczbie uczestników.

Teatry, kina i muzea pozostają otwarte pod warunkiem bezwzględnego przestrzegania protokołu sanitarnego.

Kalendarz

© L'Hexagone. Wszystkie prawa zastrzeżone.
twitter