partnerzytłumaczenia prawne
doradztwo prawne we francjiwzory pism

COVID-19: "STAN WYJĄTKOWY" WE FRANCJI PRZEZ OKRES CO NAJMNIEJ 15 DNI

Rozmiar jaki przybrała epidemia stał się na tyle poważny, a kampania informacyjna dot. koronawirusa dotychczas niespójna, że od wtorkowego południa w całej Francji przez okres co najmniej 15 dni zostaje wprowadzona kwarantanna narodowa.

Dziś wieczorem Francuzi wysłuchali przemówienia Prezydenta Francji E. Macron’a, które w pigułce możemy podsumować w następujący sposób: prezydent zapowiedział wprowadzenie kwarantanny narodowej polegającej na izolacji całego społeczeństwa, przekazał również w momencie, w którym większość państw europejskich zamknęła swoje granice, w tym bezpośredni sąsiedzi Francji: m.in. Niemcy i Hiszpania – zamknięcie zewnętrznych granic Unii Europejskiej na okres 30 dni.

II tura wyborów samorządowych zostanie przeniesiona na inny termin. Reforma emerytury, która była przedmiotem długotrwałych i wyjątkowo uciążliwych strajków we Francji – zostaje zawieszona.

Niemniej, jeżeli niektórzy mieli wątpliwość czy wprowadzono stan wyjątkowy zwany kwarantanną, gdyż w orędziu do narodu, ani razu nie padło wprost to sformułowanie - wystąpienie ministra ds. wewnętrznych C. Casaner, który powoływał się stan obostrzeń wprowadzony na wzór Hiszpanii i Włoch oraz rządowy sms wysłany do każdego z obywateli nie pozostawia wątpliwości: " (...) Wyjście z domu możliwe jest wyłącznie z zaświadczeniem: do pracy, jeżeli telepraca jest niemożliwa, w przypadku problemów zdrowotnych i niezbędnych zakupów" ( Les sorties sont autorisées avec attestation et uniquement pour votre travail si vous ne pouvez pas télétravailler, votre santé ou vos courses essentielles).

Zgodnie z art. 1 dekretu nr 2020-260 z dnia 16 marca 2020 oprócz wyżej wymienionych przesłanek, miejsce pobytu można opuścić wyłącznie w celu:

- spotkania się z członkiem rodziny z bardzo ważnych powodów, aby wspomóc osoby najbardziej potrzebujące lub sprawować opiekę nad dzieciem,

- krótkotrwałe wyjście, w pobliżu miejsca pobytu celem uprawiania sportu, bez możliwości jakiejkolwiek praktyki grupowej lub krótkotrwałe wyprowadzenia czworonoga na spacer.

Każde wyjście, każdego dnia wymaga osobnego oświadczenia. W przypadku nieprzestrzegania tych obostrzeń mandat w wysokości od 38 euro do 135 euro.

Kalendarz

© L'Hexagone. Wszystkie prawa zastrzeżone.
twitter