partnerzytłumaczenia prawne
doradztwo prawne we francjiwzory pism

COVID19: Francja zaostrza przepisy dot. kwarantanny

24/03/2020

W wieczornym przemówieniu premier Francji E.Philippe, zapowiedział od wtorku 24 marca zaostrzenie przepisów dot. kwarantanny.

Wcześniej minister ds. zdrowia, Olivier Veran przedstawił bilans epidemii. I tak na dzień 23 marca br. we Francji zdiagnozowano prawie 20 tys. (19856) przypadków zachorowań na koronawirusa COVID-19, 860 ofiar śmiertelnych w tym 186 osób zmarło w ciągu ostatniej doby. Wśród ofiar jest już 5 lekarzy.

Przypomnijmy, że dotychczas, od 17 marca we Francji obowiązywał dekret nr 2020-260 z dnia 16 marca 2020 r., zgodnie z którym miejsce pobytu można było opuścić wyłącznie z oświadczeniem w celu:

- pójścia do pracy, jeżeli telepraca jest niemożliwa,

- dokonania zakupów podstawowych produktów w uprawnionych sklepach,

- wizyty lekarskiej,

- spotkania się z członkiem rodziny z bardzo ważnych powodów, aby wspomóc osoby najbardziej potrzebujące lub sprawować opiekę nad dzieckiem,

- krótkotrwałego wyjścia, w pobliżu miejsca pobytu celem uprawiania sportu, bez możliwości jakiejkolwiek praktyki grupowej lub krótkotrwałego wyprowadzenia czworonoga na spacer.

W przypadku nieprzestrzegania tych obostrzeń mandat w pierwszym dniu obowiązywania kwarantanny wynosił 38 euro a następnie 135 euro.

0d 24 marca 2020 r. wchodzi w życie nowy dekret, który zaostrza i dookreśla w/w przepisy.

Przede wszystkim od tej pory każdorazowo w oświadczeniu pozwalającym opuścić miejsce pobytu:

oprócz daty należy wskazać godzinę wyjścia,

- dotychczasowa możliwość konsultacji lekarskiej będzie zarezerwowana wyłącznie dla poważnych przypadków, (w innych przypadkach pozostaje – wyłącznie telekonsultacja, przyp.red),

- krótkotrwałe wyjście, w pobliżu miejsca pobytu celem uprawiania sportu w pojedynkę lub wyjście wyłącznie jednej osoby dorosłej z dziećmi na spacer będzie ograniczone do 1 km od zadeklarowanego miejsca pobytu i ograniczone do jednej godziny, raz dziennie,

- zamknięcie otwartych targowisk, z wyjątkiem tych, na które zezwoli prefekt na żądanie mera,

- udział w ceremoniach pogrzebach do 20 osób.

Za nieprzestrzeganie kwarantanny mandat będzie wynosił od 135 euro do 375 euro, a w przypadku kilkukrotnego złamania przepisów do 1500 euro.

Kalendarz

© L'Hexagone. Wszystkie prawa zastrzeżone.
twitter