W dniu 9 czerwca 2016 r. w Katowicach odbyło się IV Europejskie Forum Zasady oddelegowania pracowników do Francji, Niemczech i Belgii zorganizowane przez L 'HEXAGONE Agencję Rozwoju Współpracy Polsko-Francuskiej z udziałem m.in:
Federalne Ministerstwo Pracy i Spraw Społecznych Niemiec, Berlin.
Wśród osób otwierających Forum – słowo wstępne wygłosił Wiceprezydent Miasta Katowice, Pan Walsemar Bojaruń
Podczas całodniowych obrad ministerialni prelegenci przekazali wiele cennych informacji. M.in. została zademonstrowana szczegółowo najnowsza platforma elektroniczna do monitorowania nadużyć wprowadzona przez Ministerstwo Ubezpieczeń Społecznych Belgii, której celem ma być ułatwienie kontroli inspekcjom pracy. Najprawdopodobniej wzorzec belgijski będzie wprowadzony również w innych krajach UE.
Z kolei Christelle Akkaoui z Dyrekcji Generalnej Ministerstwa Pracy Francji przedstawiła najnowsze zmiany w przepisach o oddelegowaniu w branży budowlanej i transportowej, które mają wejść w życie najprawdopodobniej w listopadzie tj. m.in. obowiązek posiadania karty budowlańca dla każdego z pracowników oddelegowanych do pracy w sektorze budownictwa., oraz kary jakie się przewiduje za nieprzestrzeganie przepisów. Podczas sesji został omówiony również projekt umowy współpracy między Polską a Francją, który ma zostać podpisany na jesień 2016 r.
Wiele emocji przysporzyła sesja poświęcona projektowi zmiany dyrektywy 96/71/WE o oddelegowaniu z udziałem reprezentanta Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Ubezpieczeń Społecznych Belgii. Mimo odmiennych stanowisk – nie brakowało punktów, w których obie strony się zgadzały, co może mieć dobre rokowania na przyszłość.
Jak co roku, tak i podczas tegorocznej edycji uczestnicy otrzymali obszerną i szczegółową wiedzę nt. najnowszych przepisów prawnych i jej wykładni. Drugim z głównych założeń konferencji, który został osiągnięty była wymiana doświadczeń między uczestnikami z jednej strony a decydentami, którzy na co dzień zajmują się wdrażaniem przepisów wspólnotowych , jak np. wprowadzenie dobrych praktyk ze strony francuskich inspekcji pracy, aby po zakończonej kontroli oficjalnie informować o jej zakończeniu Zgodnie z zapewnieniami Dyrekcji Generalnej Ministerstwa Pracy Francji, postulat ten będzie wzięty pod uwagę.