partnerzytłumaczenia prawne
doradztwo prawne we francjiwzory pism

Francja: 11 maja, koniec izolacji - czy na pewno?

Zgodnie z dzisiejszym projektem rządu zaprezentowanym przez E.Philippe przed Zgromadzeniem Narodowym, a następnie popartym przez większość parlamentarną: data 11 maja jako początek końca izolacji nie jest pewna. Może być brana wyłącznie pod uwagę, jeżeli, jak się wyraził premier, określone wskaźniki zostaną osiągnięte, dlatego tak ważne jest, jak podkreślił, przestrzeganie w dalszym ciągu wszystkich obostrzeń.

W przeciwieństwie do tego co kilka tygodni wcześniej rząd deklarował, obecnie mocno rekomenduje noszenie masek i po raz kolejny obiecuje, że z czasem będą ogólnodostępne.

Jak przyznał E.Philippe, Francja nie będzie mogła zaopatrzyć wszystkich Francuzów na 11 maja w maski, dlatego obowiązek noszenia masek został nałożony wyłącznie w transporcie publicznym i w taksówkach (które nie będą miały odpowiedniego wyposażenia zabezpieczającego).

Odnośnie placówek wychowawczo-szkolnych, od 11 maja mają zostać otwarte żłobki oraz szkoły podstawowe, które mają być tylko dla chętnych, do 15 uczniów w grupie, z zachowaniem odpowiednich odległości. Gimnazja otwarte częściowo od 18 maja, a licea zamknięte co najmniej do końca maja.

Ci, którzy muszą wrócić do pracy, mają zostać wyposażeni przez pracodawców w maseczki, którzy mają zadbać o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa przed ewentualnym zarażeniem Covid19.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, od 11 maja mają zostać otwarte sklepy.

Kina, muzea i teatry oraz restauracje i kawiarnie pozostają zamknięte. Duże centra handlowe pozostają również zamknięte. Zakaz organizowania ceremonii religijnych do 2 czerwca. Parki i ogrody publiczne mogą zostać otwarte w departamentach mniej dotkniętych Covid19.

Francuzi będą od 11 maja mogli przemieszczać się bez oświadczeń do 100 km, powyżej 100 km nadal będą wymagane oświadczenia a przemieszczanie możliwe wyłącznie „z bardzo ważnych powodów, w tym rodzinnych, lub zawodowych”.

Ogólnie pierwszy etap końca izolacji zapowiedziany został na okres od 11 maja do 2 czerwca, ale, z wypowiedzi premiera wynika, że sam 11 maja nie jest ostateczny, może nastąpić korekta.

Kalendarz

© L'Hexagone. Wszystkie prawa zastrzeżone.
twitter