partnerzytłumaczenia prawne
doradztwo prawne we francjipress office

Nowe francuskie rozwiązania rządowe wspierające firmy w związku z koronawirusem

09/03/2020

To czego wszyscy się spodziewali : koronowirus już wpłynął w ogromnej mierze na gospodarkę Francji.

Zgodnie z ogłoszonymi przez Ministra Gospodarki Bruno Le Maire : Obserwujemy zmniejszenie obrotów w sektorze gastronomicznym o 60 procent, 30 a 40 procent w hotelarstwie oraz 25 procent u restauratorów, ponadto odnotowujemy duży spadek obrotów u organizatorów masowych imprez (...)

W związku z powyższym rząd wprowadza nowe rozwiązanie wspierające francuskie firmy:

1. Rozłożenie na raty składek społecznych i podatków.

Zgodnie z poniedziałkowymi deklaracjami ministra, każda firma dotknięta skutkami koronawirusa może ubiegać się o rozłożenie składek społecznych mailowo i musi to zrobić przed 15 marca.

2. Obniżenie podatku

Dla firm, którym grozi upadek w związku z konsekwencjami koronowirusa, rząd zapowiedział obniżki w podatkach bezpośrednich.

3. Wzmocnienie działań banku inwestycyjnego Francji BPI w celu podtrzymania płynności finansowej małych i średnich przedsiębiorstw

Plan ten zakłada gwarancje pożyczkowe z 40 do 70 procent

4. Wzmocnienie solidarności narodowej

Przywołano duże przedsiębiorstwa oraz jednostki terytorialne: regiony, departamenty oraz miasta, aby wykazały się „wyrozumiałością” przy zamówieniach u podwykonawców oraz w przypadku przetargów.

5. Przyzwolenie na częściowe bezrobocie

Trwają obecnie rządowe prace nad usprawnieniem i uproszczeniem reguł dot. częściowego bezrobocia. Wg francuskiego Ministerstwa Pracy już przeszło 900 firm złożyło wnioski co do zwolnień 15 tys. pracowników.

Opracowanie L’HEXAGONE@

Kalendarz

© L'Hexagone. Wszystkie prawa zastrzeżone.
twitter